Pierwsza podróż — poradnik

planowanie-pierwszej-podrozy

Podróż do nowych miejsc, poznawanie innej kultury, smakowanie nowych potraw jest ekscytujące. Pierwsza podróż (bez osoby towarzyszącej, bez rodziców, opiekuna czy z pierwszą połówką) może wydawać się straszna, ale wcale być nie musi. Chcesz pozbyć się strachu i cieszyć się wyjazdem? Zapraszam do dalszej lektury.

PLANOWANIE

Swoją przygodę zacznij od wyszukiwarki lotów. Polecam Skyscanner. Niektórzy przewoźnicy również udostępnili na swoich portalach lub w aplikacjach wyszukiwarki atrakcyjnych cen i lotów. Niech Cię nie zmylą tanie loty w jedną stronę, powrotny lot może okazać się 2, a nawet 3 razy droższy. Warto wtedy pomyśleć o innym przewoźniku. Obserwuj takie strony jak Fly4free czy WakacyjniPiraci. Aplikację Pepper też warto posiadać, ponieważ często są tam wrzucane gorące promocje na loty lub wycieczki last minute.

Uważaj na wyszukiwarki lotów, za których pośrednictwem możesz dokonać rezerwacji. Ceny w tych wyszukiwarkach są znacznie większe niż te, które oferuje przewoźnik. Warto sprawdzić, czy interesujący Cię lot ma taką samą cenę.

Jeśli chodzi o nocleg, to najlepszy znajdziesz na Booking. Możesz modyfikować wyszukiwanie i mieć podgląd na mapie, gdzie dany hotel się znajduje. Warto zaglądać tam codziennie, ponieważ trafiają się świetne okazje. Bezpłatne odwołanie rezerwacji może okazać się bardzo pomocne, więc polecam wybrać wstępnie taki hotel, który tę opcję posiada. Na Airbnb zarezerwujesz nocleg, który jest często dużo tańszy niż nocleg w hotelu, ale ja miałam dosyć nieprzyjemne doświadczenia związane z tym portalem i osobami, które wynajmują tam swoje mieszkania/pokoje.

Komunikacja publiczna – przeczytaj dokładnie informacje na jej temat przed podróżą. Warto kupić bilety kilkudniowe, turystyczne ewentualnie całodobowe. W miejscach, gdzie komunikacja jest słabo rozwinięta, zastanów się nad wynajęciem auta lub skutera (w takiej sytuacji, należy pamiętać o karcie kredytowej). Dobrym pomysłem jest aplikacja BlaBlaCar, która nie tylko w Polsce cieszy się dużą popularnością. Dzięki niej za małe pieniądze możesz odbyć podróż samochodem do innego miasta w bardzo miłej atmosferze. Kierowcy zazwyczaj są bardzo pomocni.

PODRÓŻ SAMOLOTEM

Ceny bagażu rejestrowanego są bardzo wysokie, a bagaż podręczny powinien mieć odpowiednie wymiary. Przy ograniczonym funduszu, dobrze zastanów się, co chcesz spakować. Sprawdzaj systematycznie pogodę (np. na AccuWeather) pamiętaj o tym, że w hotelach często są dostępne pralnie dla gości oraz o tym, co zamierzasz robić podczas podróży. Do samolotu zabierz coś ciepłego, szal albo bluzę – klimatyzacja czasami bywa zabójcza. Ubrania powinny być dobrane z głową, wygodne i niekrępujące. Dojazd na lotnisko, odprawa, czekanie na samolot, lot samolotem, następnie jazda do hotelu sprawią, że będziesz bardziej zmęczona niż po 45 minutach ćwiczeń z Chodakowską. Zostaw też trochę miejsca na rzeczy, które kupisz na miejscu.

Linie lotnicze nakładają ograniczenia na płyny, które możesz posiadać w swoim bagażu. W drogeriach znajdziesz swoje ulubione produkty w miniaturowych wersjach. Gdy czegoś zabraknie, znajdziesz tam też plastikowe buteleczki, w które będziesz mogła przelać swoje kosmetyki.

Wszystkie elektroniczne rzeczy schowaj w jednym miejscu, podczas odprawy będziesz musiała je wyjąć. Na samą podróż nie zakładaj biżuterii, wszystkie dodatki włóż do kosmetyczki, zaoszczędzisz w ten sposób czas. Dokumenty potrzebne do odprawy (dowód, paszport, wiza, bilet) trzymaj razem z pieniędzmi w torebce lub w bagażu podręcznym, który zabierzesz na pokład samolotu. Nie bój się odprawy ani lotu, to nic strasznego.

PROTIPY

Jeśli spontaniczne podróże nie są dla Ciebie i wszystko musisz mieć zaplanowane, to dobrze, że to czytasz. Pamiętaj o odpoczynku. Powstrzymaj chęć zobaczenia wszystkiego. Nie wstawaj o świcie, nie podróżuj w pośpiechu. Napawaj się każdą wolną chwilą. Dobrze przeanalizuj miejsca warte Twojej uwagi. Pomocne w tej kwestii będą strony poświęcone podróżowaniu oraz mobilne aplikacje. Warto posiadać Google Maps, Google Trips, Tripadvisor, Visit a City. W tych aplikacjach zapoznasz się z opiniami innych turystów na temat danego miejsca. Właśnie z nich dowiesz się czegoś niespodziewanego np. o dodatkowych opłatach w restauracji, hotelu. Masz też informację, w jakich godzinach jest tam największy tłum. Użytkownicy Google dodają zdjęcia do swoich opinii, więc sprawdź jak wygląda miejsce, do którego się wybierasz lub jak wygląda jedzenie, które planujesz zjeść.

Pamiętaj o funkcji lokalizacji na Instagramie, tam również znajdziesz ciekawe miejsca do zobaczenia.

Sama podróż okaże się niezwykłą przygodą. Ciesz się z niej. Nie denerwuj się gdy samolot będzie miał opóźnienie lub w hotelu zabraknie ręczników. Te wszystkie trudności mogą zepsuć humor na cały wyjazd, ale jeszcze więcej stracisz jak się nim poddasz. Nie przejmuj się, zawsze znajdziesz jakieś wyjście. Nie oglądaj świata przez obiektyw aparatu, czasami warto go schować. Nawet najlepsze zdjęcia nie zastąpią zdobytych doświadczeń.

 
I najważniejsze: Baw się dobrze!
3 comments
  1. Właśnie takiego poradnika potrzebowałam, wyjeżdżam na weekend z moim chłopakiem i nie wiedziałam co i jak. Dzięki! powinnaś skupić się na takich poradnikach, są bardzo dobre.

  2. Taki podróżowy, niecierpliwy żółtodziób jak ja szukał właśnie szybkich i konkretnych rad na ostatnią chwilę przed wyjazdem! 🙂 Dzięki za bardzo pomocne rady. Przyjemnie się Ciebie czyta koleżanko 🙂

Leave a Reply