Pierwsza podróż — Co warto wiedzieć? O czym warto pamiętać?

planowanie-pierwszej-podrozy

Podróż do nowych miejsc, poznawanie innej kultury, smakowanie nowych potraw jest ekscytujące. Przed każdą wyprawą pojawia się cały szereg uczuć, wśród nich są także obawy. Pierwsza podróż (bez osoby towarzyszącej, bez rodziców, opiekuna czy z pierwszą połówką) może wydawać się najstraszniejsza, ale wcale tak być nie musi. Chcesz pozbyć się strachu i cieszyć się wyjazdem? Zapraszam do dalszej lektury.

WSKAZÓWKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Swoją przygodę zacznij od wyszukiwarki lotów. Jedna z najlepszych to Skyscanner. Niech Cię nie zmylą tanie loty w jedną stronę, powrotny lot może okazać się 2, a nawet 3 razy droższy. Warto wtedy pomyśleć o innym przewoźniku. Obserwuj takie strony jak Fly4free czy WakacyjniPiraci. Aplikację Pepper też warto posiadać, ponieważ często są tam wrzucane gorące promocje na loty lub wycieczki last minute.

Jeśli chodzi o nocleg, to najlepszy znajdziesz na Booking. Możesz modyfikować wyszukiwanie i mieć podgląd na mapie, gdzie dany hotel się znajduje. Warto zaglądać tam codziennie, ponieważ trafiają się świetne okazje. Bezpłatne odwołanie rezerwacji jest bardzo pomocne, więc polecam z niego korzystać. Na Airbnb zarezerwujesz nocleg, który jest często dużo tańszy niż w hotelu (opcja dla ludzi, którym nie przeszkadza brak prywatności, ponieważ często w mieszkaniu jest gospodarz). Przy odrobinie szczęścia znajdziesz tam prywatny apartament, w całości dostępny dla gości.

Komunikacja publiczna w danym miejscu może się różnić znacząco od tej, do której jesteście przyzwyczajeni. Przeczytajcie dokładnie informacje na jej temat przed podróżą. Warto kupić bilety kilkudniowe, turystyczne ewentualnie całodobowe. W miejscach, gdzie komunikacja jest słabo rozwinięta, zastanówcie się nad wynajęciem auta lub skutera. Jednak w takiej sytuacji, należy pamiętać o karcie kredytowej. Dobrym pomysłem jest aplikacja BlaBlaCar, która nie tylko w Polsce cieszy się dużą popularnością. Dzięki niej za małe pieniądze możesz odbyć podróż samochodem do innego miasta w bardzo miłej atmosferze. Kierowcy zazwyczaj są bardzo pomocni.

Nie będę ukrywać, że ceny bagażu rejestrowanego są bardzo wysokie, a bagaż podręczny powinien mieć odpowiednie wymiary. Przy ograniczonym funduszu, dobrze się zastanów, co chcesz spakować. Sprawdzaj systematycznie pogodę (np. na AccuWeather) pamiętaj o tym, że w hotelach często są dostępne pralnie dla gości oraz o tym, co zamierzasz robić podczas podróży. Do samolotu zabierz coś ciepłego, szal albo bluzę – klimatyzacja czasami bywa zabójcza. Ubrania powinny być dobrane z głową, wygodne i niekrępujące. Dojazd na lotnisko, odprawa, czekanie na samolot, lot samolotem, następnie jazda do hotelu sprawią, że będziesz bardziej zmęczona niż po 45 minutach ćwiczeń z Chodakowską. Podczas pakowania pamiętaj o czymś eleganckim, seksownym lub weź coś, w czym czujesz się boska. Zostaw też trochę miejsca na rzeczy, które kupisz na miejscu.

Linie lotnicze nakładają ograniczenia na płyny, które możesz posiadać w swoim bagażu. W drogeriach znajdziesz swoje ulubione produkty w miniaturowych wersjach. Gdy czegoś zabraknie, znajdziesz tam też plastikowe buteleczki, w które będziesz mogła przelać swoje kosmetyki.

Wszystkie elektroniczne rzeczy schowaj w jednym miejscu, podczas odprawy będziesz musiała je wyjąć. Na samą podróż nie zakładaj biżuterii, wszystkie dodatki włóż do kosmetyczki, zaoszczędzisz w ten sposób czas. Dokumenty potrzebne do odprawy (dowód, paszport, wiza, bilet) trzymaj razem z pieniędzmi w torebce lub bagażu podręcznym, który zabierzesz na pokład samolotu. Nie bój się odprawy ani lotu, to nic strasznego.

Jeśli spontaniczne podróże nie są dla Ciebie i wszystko musisz mieć zaplanowane, to dobrze, że to czytasz. Pamiętaj o odpoczynku. Powstrzymaj chęć zobaczenia wszystkiego. Nie wstawaj o świcie, nie podróżuj w pośpiechu. Napawaj się każdą wolną chwilą. Dobrze przeanalizuj miejsca warte Twojej uwagi. Pomocne w tej kwestii będą strony poświęcone podróżowaniu oraz mobilne aplikacje. Warto posiadać Google Maps, Google Trips, Tripadvisor, Visit a City. W tych aplikacjach zapoznasz się z opiniami innych turystów na temat danego miejsca. Właśnie z nich dowiesz się czegoś niespodziewanego np. o dodatkowych opłatach w restauracji, hotelu. Masz też informację, w jakich godzinach jest tam największy tłum. Użytkownicy Google dodają zdjęcia do swoich opinii, za co jestem im ogromnie wdzięczna.

Sama podróż okaże się niezwykłą przygodą. Ciesz się z niej. Nie denerwuj się gdy samolot będzie miał opóźnienie lub w hotelu zabraknie ręczników. Te wszystkie trudności mogą zepsuć humor na cały wyjazd, ale jeszcze więcej stracisz jak się nim poddasz. Nie przejmuj się, zawsze znajdziesz jakieś wyjście. Jeśli jedziesz z drugą połówką, powstrzymaj się od fochów, postaraj się mieć więcej tolerancji dla zachowania partnera. Nie oglądaj świata przez obiektyw aparatu, czasami warto go schować. Nawet najlepsze zdjęcia nie zastąpią zdobytych doświadczeń.

 
I najważniejsze: Baw się dobrze!
3 comments
  1. Właśnie takiego poradnika potrzebowałam, wyjeżdżam na weekend z moim chłopakiem i nie wiedziałam co i jak. Dzięki! powinnaś skupić się na takich poradnikach, są bardzo dobre.

  2. Taki podróżowy, niecierpliwy żółtodziób jak ja szukał właśnie szybkich i konkretnych rad na ostatnią chwilę przed wyjazdem! 🙂 Dzięki za bardzo pomocne rady. Przyjemnie się Ciebie czyta koleżanko 🙂

Leave a Reply